Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvik.... aneb, jak zabavit fleta

Naše začátky.....
Obrazek
S Mailinkou jsem začala chodit na "cvičák"
(tady) hned od malička, aby si zvykala od mala poslouchat i mezi pejsky a taky proto, že to tam máme rádi.
Jelikož mám zkušenost se psem "samorostem", měla jsem velký strach, aby jsme vše dělali dobře a nic neprošvihli. Od malička jsem Mailu učila jezdit vlakem, busem, autem, chodili jsme hodně mezi lidi, do restaurací....snažila jsem se Mailu "tahat" všude s sebou, aby ji žádná situace nezaskočila.
Hned, jak se u nás Maila rozkoukala, začali jsme učit přivolání, venku jsme se Mailíře schovávali, aby si nás hlídala... prostě jsme se snažili, aby z Mailíka vyrostl bezproblémový pes.
Maila je sice trošku opatrnější, někdy jí chvilku trvá, než se v neznámém prostředí "otrká", nerada na sebe nechá šahat cizí lidi, ale některé lidi zase ráda "překvapí" skokem :-)). Ale není to žádný vyklepaný pes, který se bojí vlastního stínu, může s náma chodit opravdu kamkoliv.


Poslušnost...
Ač je Maila retrívr, tedy přinašeč, základy poslušnosti musí umět každý pes.
Maila je hodně učenlivá, ale je to "střelenej" flet a ještě k tomu holka, takže i při poslušnosti stíhá několik věcí najednou (jít u nohy a kousat při tom vodítko,....:o)).
Poslušnost Mailíka docela baví (jen kdyby panička nebyla tak lenivá...:)), kor když cvičíme za balónky či za nějakou mlsku, Mailouš je motivovatelnej v podstatě na cokoliv. Do budoucna možná nějaké poslušnostní zkoušky zkusíme, ale zatím nic neplánujeme, jelikož musíme ještě hodně věcí pilovat.
Nově začínáme cvičit i s klikrem, z čehož jsem hodně nadšená, nutí to psa opravdu přemýšlet a je to dobrá věcička k dopilování různých drobností. Díky klikru se Maila naučila konečně "lehni" a i nějaké kravinky (jako třeba dělat smutnou, zalehávat polštář,...). Zatím hlavně hledám nové informace a plánujeme se cvičení s klikrem určitě víc věnovat... ale ač jsem z toho hodně nadšená, určitě se to nedá používat vždy, přeci jen kliknutí nikdy nenahradí slovní pochvalu a nějaká radostná gesta či podrbání, což je k dobrému vztahu s pesanem strašně důležité.
 

Obrazek

Obrazek

...odměna....


Výcvik pro retrievery, lovečina...
Přirozeně Mailu nejvíc baví aportování. Korektní držení dummíka máme "docela" zmáknutý, vůbec aport má Maila moc hezký (tedy aport, který potřebujeme v praxi, podle klasického "cvičákovského" aportu je ještě co trénovat... třeba předsednutí pěkně rovně před psovodem).
Dále zkoušíme dohledávku, ke zvěři nemám moc přístup, takže alespoň s dummíkama. Nos má Maila samozřejmě skvělý, jen se vždy snaží vše vyhledat velmi rychle a občas svou rychlostí nos "předběhne". Začínám Mailu učit i směry a vysílání dobředu, tohle nám zatím moc nejde, Mailíra si totiž nejraději dohledává podle sebe... to musíme ještě hodně trénovat.
Do budoucna bych moc ráda zabrousila víc k lovečině, Mailu to moc baví a i mě to hodně chytlo, takže takový náš dosavadní cíl jsou podzimní zkoušky, abychom mohli chodit na hony. A pokud se nám bude dařit, určitě bych moc ráda vyzkoušela i speciální vodní práce pro retrievery a working testy (jenže tréninky WT jsou pro nás většinou dost z ruky...).

Obrazek

...první aportování dummíka....

Obrazek


...Maila a dummy "zajíc"....